Международный
педагогический портал
Международный педагогический портал (лицензия на осуществление образовательной деятельности №9757-л, свидетельство о регистрации СМИ №ЭЛ ФС 77-65391)
8 (800) 350-54-64
звонок бесплатный
org.komitet@solncesvet.ru
Скидка 42% действует до 19.11
8 (800) 350-54-64
звонок бесплатный
org.komitet@solncesvet.ru
Vk Whatsapp Youtube
Лицензированный образовательный портал (лицензия №9757-л, СМИ №ЭЛ ФС 77-65391)
8 (800) 350-54-64
Название статьи:

Конспект учебного занятия по теме "Птицы", 8 класс | Бухмиллер Татьяна Яковлевна. Работа №338419

Дата публикации:
Автор:
Описание:

Методическая разработка учебного занятия для обучающихся 8 класса по теме "Птицы", составлена с учетом требований ФГОС. Данная методическая разработка хорошо продумана и спланирована, чётко обозначены тема, цель занятия, указаны задачи. Методические приёмы и средства обучения  соответствуют возрастным и индивидуальным особенностям учащихся. Все этапы представленного урока направлены на выполнение поставленной цели – получить новые знания на основе уже имеющихся. Структура и содержание урока построены в соответствии с основными принципами распределения материала. Все части урока реализованы как по времени, так и по объёму.

Класс: 8

Тема: «Birds»
Цель: активизировать употребление лексики по теме, совершенствовать речевые умения, навыки чтения
Тип урока: урок усвоения новых знаний
Планируемые результаты:
личностные:

формирование положительного отношения к процессу познания, навыков сотрудничества в учебной деятельности со сверстниками и взрослыми, умения работать в группах, формирование уважительного и ответственного отношения к природе

регулятивные:

планировать решение учебной задачи, оценивать и корректировать свою деятельность
познавательные:

воспроизводить по памяти информацию, необходимую для решения учебной задачи; высказывать предположения, строить речевые высказывания в устной форме, обсуждать проблемные вопросы
коммуникативные:

участвовать в учебном диалоге, сотрудничать в совместном решении проблемы и строить монологические и диалогические высказывания.

предметные:

употреблять в речи лексические единицы по теме «Birds»

выразительно читать вслух небольшие тексты, построенные на изученном материале

осознанно строить речевые высказывания

 

 

 

 

Организационный момент

Good morning, children.I’ m glad to see you. Sit down, please. Today we are going to speak about the new theme.

Определение темы урока, целеполагание

Look at the screen. Here you can see the poem. Now I will read you the poem and you should guess the theme of our lesson.

Look around and you will see:
Berries, flowers, bushes, trees,
Mountains are very high,
Birds are flying in the sky.
You can swim in the sea.
You can climb different trees.
All around us is nature,
Full of wonders and adventures.

What is the theme of our lesson? You are right. Today we begin to speak about Nature. You will learn many interesting facts about plants, animals and birds.

Cоставление ассоциограммы

What words come to your head when you hear the word «Nature»? What is nature? What does nature consist of? (trees, bushes, flowers, animals, birds, insects,clean water and air ,rivers, lakes, ponds, oceans , deserts, forests, fields, mountains and hills). Today we begin to speak about Birds.

 

Фонетическая разминка

Now look at the pictures, listen to me and learn the names of these birds.Let’s talk a little. Look at the screen and answer the questions.

What birds do you know?

Which of the birds have you never seen?

Which of the birds you may have as a pet?

Which of the birds live in our forest?

What can you say about these birds?

 

Работа в группах

Look at the screen, listen to me, and say what birds I mean. There are three extra pictures.

1. A bird larger than a sparrow but larger than a crow. It is usually grey or dark-blue and grey, sometimes white or brown. Often lives in cities. 2. A large beautiful white or sometimes black bird bigger than a duck, with a long neck that lives on rivers and lakes. 3. It is easy to teach these birds that live in South Africa, Australia and South America some words that people use. 4. A bird which is black-and-white and which often takes to its nest small bright things. 5. A rather big black or grey bird that lives in cities, and in the Tower of London.

6. A small bird that can sing better than any other. It usually sings at night. 7. A night bird with large eyes that eats mice and other small animals.

Now you should read this text and complete the sentences after it.

Does the nightingale sing only at night?

Poets have written so many poems about the nightingale. They say :”Its songs are the  most beautiful songs in the world “.Poets think, that the nightingale sings  only at night and at any season of the year .But this isn’t true .The nightingale lives in England only from the middle of April till the middle of June. The  bird doesn’t visit Ireland, Wales or Scotland .On  the continent people can hear the nightingale in many countries especially in the South. The birds sings at  night and also during the day, but because of other birds you can’t hear its song very well .While the nightingale sings   one of the most beautiful song of all birds, its body is not very beautiful. The birds are  brown .They build their homes in the grass.

The

nightingale

lives

in

England

from

The

nightingale

never

visits

The

nightingale

sings

at

night

and

The

nightingale

s

song

is

beautiful

but

its

body

is

The

nightingale

builds

its

home

 

 

 

Match the Russian equivalents with the English equivalents.

 

Now you should work in groups. You should describe one of the birds, using this scheme:

Name of a bird

Where it lives

Colour

, size (big/small; strong/weak;

ect

.)

What it eats

What it can do

Where it builds its home

 

Рефлексия

Now I offer you to write the Cinquain.

1 строка – одно существительное, выражающее главную тему урока

2 строка – два прилагательных, которыми вы можете описать тему урока

3 строка – три глагола, описывающие действия в рамках темы.

4 строка – фраза, состоящая из 4 слов, которая описывает ваше отношение к теме, чувства, эмоции.

5 строка – заключение в форме существительного, суть урока выраженная одним словом

 

Домашнее задание

Open your daybooks and write down your homework. It is exercise 9, page 97.

Подведение итогов

Today you are very active and I want to give you marks. So, the bell rings. Thank you for your work. The lesson is over. See you later. Good bye.

 

 

 

 

Скачать работу
Пожалуйста, подождите.
x
×