Урок английского языка "Семья" в 5 классе | Елена Анатольевна Кухар. Работа №350388
Урок английского языка в 5 классе. Обобщение и систематизация материала по теме "Семья". Развитие умений использовать имеющиеся знания в речи.
развитие познавательного интереса к изучению иностранного языка через приобщение к семейной тематике;
- развитие в рамках заданной тематики умений и навыков устной речи, чтения, аудирования, письма;
УРОК ПО ТЕМЕ «FAMILY» (СЕМЬЯ)
Учебное пособие: «Spotlight»
Цели:
Образовательные:- обобщение и систематизация материала по теме «семья»;
- развитие умений использовать имеющиеся знания в речи.
Развивающие:
- развитие познавательного интереса к изучению иностранного языка через приобщение к семейной тематике;
- развитие в рамках заданной тематики умений и навыков устной речи, чтения, аудирования, письма;
- развитие информационной, коммуникативной и социокультурной компетенции, умений само- и взаимоконтроля, самооценки.
Воспитывающие:
- воспитание толерантного отношения к семейным ценностям;
- формирование уважительного отношения к мнению друг друга.
Задачи:
- повторение грамматических явлений: употребление глаголов have got/ has got, to be, личных и притяжательных местоимений;
- повторение и закрепление ранее изученных лексических единиц по основным разделам темы «Семья»
- развитие устной речи учащихся.
Предполагаемые результаты урока:
Предметный результат:
Развитие умений использовать в речи слова по теме «семья», описывать внешность и характер членов семьи, давать краткие ответы на вопросы с глаголами to be, to have, использовать личные, притяжательные местоимения и местоимения в объектном падеже; развитие монологической и диалогической речи учащихся
Метапредметные результаты:
Формируемые УУД:
Познавательные: формирование умения самостоятельно формулировать познавательную цель; развитие умений обрабатывать информацию, осуществлять анализ, синтез, сравнение, умения использовать в речи знаково-символические средства;
Коммуникативные: умение отвечать на вопросы, умение оформлять свои мысли в устной форме, адекватно использовать речевые средства в решении коммуникативных задач, участвовать в учебном взаимодействии, развитие умений учебного сотрудничества
Регулятивные: умение выполнять учебные действия в соответствии с поставленной задачей, умение работать по образцу, умение осуществлять познавательную и личностную рефлексию, умение осуществлять само-и взаимоконтроль, умение оценивать результаты своей деятельности.
Личностные: формирование положительной мотивации к обучению и целенаправленной познавательной деятельности.
Оснащение: дидактический материал, компьютер, мультимедийный проектор, презентация.
-
ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ МОМЕНТ:
Hello children! I am glad to see you again. Let's begin our lesson. What date is it today? What day is it today? What season is it now? What is the weather now? Is it snowy? Is it sunny? Do you like it? Who is absent today?
Yes, you are right. It is winter outside. We know a beautiful poem about snowflakes. Let’s remember it.
Учащиеся повторяют хором заученное ранее стихотворение:
Snowflakes are nice.
Snowflakes are white.
They fall by day.
They fall all night.
Thirty days have September,
April, June and November.
All the rest have thirty-one.
Excepting February alone.
-
ЦЕЛЕПОЛАГАНИЕ
Look at the pictures and try to guess what is the theme of our lesson?
Учащиеся смотрят на картинки в презентации и определяют тему урока.
You are right. Today we continue to speak about family.
What should we do? What are the tasks of our lesson? Look at the presentation and choose the right options. Учащиеся смотрят на презентацию и выбирают из предложенных пунктов те, которые правильные: remember the English words, remember grammar, read and write, translate, ask and answer questions, speak English.
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА
(презентация):
Let's remember the symbols and the English words with these symbols. Repeat after me, please.[a:] – father, aunt, smart
[ʌ] – mother, brother, uncle, cousin
[æ] – grandmother, grandfather,
[o:] – daughter, naughty, tall
[e] – nephew, friendly
[i:] – niece, sweet
IV: РЕЧЕВАЯ РАЗМИНКА
Repeat after me:
Mother, father, sister, brother.
Hand in hand with one another.
This is my father, this is my mother,
This is my brother Paul. This is my sister, this is my grandmother,
How I love them all.
-
ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ
V.I. ПОВТОРЕНИЕ ИЗУЧЕННОГО ЛЕКСИКО-ГРАММАТИЧЕСКОГО МАТЕРИАЛА:
Повторение изученной грамматики – фронтально, при помощи доски: формы глагола to be, личные и притяжательные местоимения, have got/ has got.
Вставить слова в пропуски (слова выписаны на доску): f…ther, m…ther, br…ther, da…ghter, s…n, gr…ndm…ther, gr…ndf…ther, a…nt, …ncle, nep..ew, ni…ce
Вопросы к учащимся и их краткие ответы: Have you got a father? Have you got a sister? Have you got a brother? Have you got an aunt? Have you got an uncle? What is your mother's name? What is your father's name? What s your sister's name? ….
Повторение лексики «внешность и характер»:
Задание – рассортировать слова по группам (online exercise):
head, height, hair, build, traits of character:Now answer my question, please: Which of these words can we use with the verb have got/ has got and which of them can we use with the verb to be?
Вопросы к учащимся: What is your mother like? What does she look like? Is your mother beautiful? …….
V.II. ЗАКРЕПЛЕНИЕ ЛЕКСИКО-ГРАММАТИЧЕСКОГО МАТЕРИАЛА
Совместная работа учащихся («мозговой штурм»):
Выполнение интерактивных упражнений online при помощи учителя:
https://learningapps.org/display?v=p0wjbofnt21
https://www.liveworksheets.com/if613237sd
https://learningapps.org/display?v=pfrifo1yk21
https://learningapps.org/17281586
Работа в парах:Учащиеся получают на карточках дифференцированные задания разной степени сложности, затем обмениваются работами, получают ответы и проверяют друг друга:
1Fill in the gaps with the verbs am/is/are:-
I … a good pupil.
-
You …. nice aunt.
-
We …. friends.
-
My uncle's name ….. John.
-
Kate … my granny.
-
Ann and Mary ….beautiful sisters.
2:
Choose the correct answer:-
This is my brother. This is his camera.
This is my brother's camera.
This is my brothers' camera.
-
This is father of my friends: Frank and Lucy.
This is Frank's and Lucy's father.
This is Frank and Lucy's father.
-
Look at the children. This is their ball.
This is children's ball.
This is childrens' ball.
-
Look at my sisters. These are their dolls.
These are my sisters' dolls.
These are my sister's dolls.
3:
Underline the correct word:-
My cousin has got a kind/small nose.
-
My grandmother has got old/black hair.
-
My aunt is tall with fair/good hair.
-
Ted is short and tall/thin.
-
Mary is naughty and noisy/quiet.
I have a car. It is …car.
My mother has a dog. It is …dog.
You have a book. It is …book.
He has a garden. It is …garden.
We have an uncle. It is … uncle.
They have a grandfather. It is …grandfather.
5:What is he/she like?
He is short and plump.
What does he/she look like?
He is funny, noisy and playful.
What does he/she like to do?
He has a big red nose and red hair.
She is a lovely girl.
She is busy, clever, kind and wise.
She is tall and slim.
She has got long hair and blue eyes.
He is kind and strong.
She likes to sing.
He likes to plat computer games.
Физкультминутка:
I see you are a bit tired. Let's have a rest.-
Look at the ceiling, look at the floor, look at the window, look at the door.
-
Stand up! Shake your head, clap your hands, stamp your feet.
-
Hands up! Hands down! Hands on hips! Sit down.
Работа в группах:
1Now we'll try to answer the question “What is a good family?” Each group must match the beginning and the end of the sentences:
-
Children must …..
give children more love
-
Parents must…
talk to children more often
-
An ideal family should…
help children with problems
-
Members of the ideal family should ….
help each other
love each other
care of each other
have family traditions
must do homework
look after younger sisters or brothers
walk the dog and feed the cat
water the plants
help in the garden
Loving
Intelligent
Merry
Caring
Wise
Happy
Friendly
2Составление групповой беседы (вытягивают карточки, составляют вопросы, задают их друг другу и отвечают)1 группа:
-
Who/ in your/ shopping/ goes/ family?
-
Who/ in your/ pies/ makes/ family?
-
Who/ in your / the flowers/ waters / family?
-
Who/ in your / the rooms/ cleans/ family?
-
Who/ in your/ phone/ calls/ answers/ family?
-
Who/ in your/ the pets/ feeds/ family?
-
Who/ in your/ breakfast/ cooks/ family?
-
Do/ clean/ you / room/ your?
-
Do/ wash/ you/ the dishes?
-
Do /make/ you/ your/ bed?
-
Do /give /you/ presents /to /mother /your?
-
Do/ go/ you/ shopping?
-
Are /always /you /polite/ your/ parents/ with?
-
Do /love /you/ family/ your?
V.III. РАЗВИТИЕ МОНОЛОГИЧЕСКОЙ РЕЧИ УЧАЩИХСЯ:
рассказы учащихся о своей семье по фото или по картинке,принесенных на урокПримерный рассказ:
Пример: This is a picture of my family. They are all very nice people. My family is big. I have got a mother, a father, a sister and a brother. My mother's name is Lena. She is 35 and very friendly, caring and kind. She is beautiful and slim with big blue eyes and lovely smile. She likes to make different pies. My father's name is Oleg. He is 38 and very strong and clever. He is tall with brown eyes and beautiful smile. He likes to watch TV. My sister's name is Olga. She is 15 and cool. She is slim with fair hair and blue eyes. She likes to listen to music and sing songs. My brother's name is Sergey. He is 12 and very funny. He is short with big brown eyes. He likes to pay computer games and read something in the Internet. My family is great and I am very lucky to have them.
- ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ
Работа на интерактивных рабочих листах по теме. На оценку «3» - 1 интерактивный лист, на оценку «4-5» - оба интерактивных листа, ссылки:
https://www.liveworksheets.com/ue844145qy
https://www.liveworksheets.com/yt1302487tq
-
ИТОГИ УРОКА
We come to the end of the lesson. We have spoken much about families. You worked very well at the lesson and I am going to give you good marks. Thank you for your work.